Accessibility Tools

Наукові записки. Серія: Право

ІСТОРИКО-ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ТА СТАНОВЛЕННЯ ІНСТИТУТУ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

УДК 347.9

DOI https://doi.org/10.36550/2522-9230.2019.7.34

Сікорський Олександр Петрович,

кандидат юридичних наук,

доцент кафедри адміністративного та конституційного права

факультету морського права,

НУК ім. адмірала Макарова

e-mail: [email protected]

https://orcid.org/0000-0002-7411-0937

 Терещенко Марина Олександрівна,

студентка магістратури

НУК ім. адмірала Макарова

e-mail: [email protected]

 Анотація

Стаття присвячена історико-правовому аналізу становлення та розвитку інституту виконавчого провадження в Україні. У статті розглянуто історичні етапи становлення та розвитку системи примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) починаюачи з ХІ-ХІІ ст. і по наш час, коли в Україні було введено інститут приватного виконавця.

Досліджено нормативно-правову базу, на якій ґрунтувалося примусове виконання рішень в Україні за часів незалежності та роль судів у здійсненні виконавчого провадження, зокрема процесуальні питання, пов’язанні з виконанням судових рішень та рішень інших органів та судовий контроль за виконанням судових рішень. Акцентовано увагу на періодизації формування вітчизняної нормативно-правової бази щодо становлення інституту виконавчого провадження. Детально вивчено позиції українських науковців щодо правового регулювання виконавчого провадження, застосовуючи аналогію цивільного процесуального права.  Встановлено законодавчі положення інституційних законів та  галузевих кодифікованих законодавчих актів.

Крім того, у статті проаналізовано нормативно-правові акти, якими введено мораторії на звернення стягнення на деяке майно певних категорій боржників, розглянуто зміни в чинному законодавстві, які відбудуться з вступом в силу 21.10.2019 року Кодексу України з процедур банкрутства, а також охарактеризовано основні принципи виконавчого провадження відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». В рамках дослідження вивчено законодавчо закріплені принципи Державної виконавчої служби Укаїни та виконавчого провадження в цілому.

Акцентовано увагу на актуальності оновлення нормативно-правової бази та на необхідності вдосконалення механізмів виконавчого провадження.

Ключові слова: судове рішення, виконавець, закон, виконавчий документ, процес, мораторій.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

  1. Яковлів А. Українське право URL: http://litopys.org.ua/cultur/cult15.htm
  2. Декрет о суде от 22 ноября 1917 г. URL: http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/o_sude1.htm
  3. Декрет о суде № 2 от 15 февраля 1918 г. URL: http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/o_sude1.htm
  4. Решетникова И. В. Понятие гражданського процесуального права, его соотношение с другими отраслями права. В кн. Гражданский процесе / Под ред. К. И. Комиссарова, Ю. К. Осипова II Изд-во «БЕК». М., 1996.
  5. Цивільний процесуальний кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/print
  6. Білоусов Ю. В. Виконавче провадження: навч. посіб. К. : Прецедент, 2005.
  7. Конституція України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/print
  8. Про виконавче провадження: Закон України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19